Wednesday, July 5, 2017

United Grocery Outlet

I do the majority of my grocery shopping between two stores:  Aldi and United Grocery Outlet (UGO).  Most people I know have never heard of UGO, but it can be a great place to get name brand groceries at a great discount.  Sometimes it's a hit or miss experience, but today I scored some great deals.  

United Grocery Outlet is a discount grocery store.  On perishable items, you should check dates to make sure you will consume the product before it expires.  We rarely have to worry about that in this house! 

Their website explains a bit more about UGO:

"We are a highly reputable closeout grocery merchant buying and selling almost anything found in a supermarket.

We specialize in handling inventory imbalances, closeouts, packaging changes, close-dated product, factory seconds, and trial run products. From our distribution center in Athens, Tennessee, we operate retail outlets in Tennessee, Georgia, North Carolina, Kentucky and Alabama."


Our local Aldi store is under construction and I'm avoiding going there until the remodeling process is finished.  I've been driving to another Aldi store, but it's a bit out of the way.  Today, I started at UGO hoping to find everything on my list.  It was a phenomenal day for me and deals!  

The above full cart cost......$57.93!!!


Here's the majority of what I bought to give you an idea:

Milk $2.59
Eggs  $0.79 x 2
32 pack of Gogurt  $2.99
All Natural turkey lunch meat $1.49
Nature's Own Whole Wheat Bread $1.29 x 2
Cheddar cheese and Mexican blend cheese--$1.79 each
Joseph's Flatbread--$1.00 x 2
Pita flatbread-- 3 for $1.00

Meat:
Butterball 1 lb. Ground Turkey--$1.50 x 3
Country Style Pork Ribs-- $2.99
 

Cascadian Farm Organic Wild Blueberry Soft Breakfast Biscuits $1.00
Cascadian Farm Organic Peanut Butter Granola Bars $1.00 x 2
Fiber One Oats and Chocolate Granola Bars  $1.99


6 boxes for Breton crackers-- 3 for $1 (Michael loves these!)


Whole wheat tortillas 8 pack--3 for $1


Tropicana Trop 50 juice-- $1 each

Toll House Peanut Butter and Milk Chocolate Morsels-- $0.79



Produce:
5 lbs. potatoes--$2.99
5 lbs. onions-- $2.49
tomatoes --$1.00 a lb.
bananas-- $0.49 a lb.
mangoes-- 3 for $1
celery--$1.99
2 lbs. carrots $1.89


UGO sells a lot of convenience foods, ice cream (usually $1.99 a carton), fruit juices, bread ($1.29-$1.49 a loaf for Sara Lee, Arnold, Pepperidge Farm, etc. including specialty breads), produce, meat, dairy and more.  What you find there just depends upon what they have, although they always have staple items--perishable and non-perishable.    I have found high end items (organic, expensive cheeses, expensive snack foods) for a lot less, but I can't plan on doing all my shopping there.  It can be hit or miss, but if you stock up on the things you like while they have them, you can save a lot of money!  


 

3 comments:

  1. I've never heard of UGO but gosh you got some good deals!

    ReplyDelete
  2. I've never heard of UGO but gosh you got some good deals!

    ReplyDelete
  3. It's a local discount grocery chain and a big money saver. Maybe you'll be able to find a store like it near you! Thanks for stopping by!

    ReplyDelete

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...